MENU:

  • LINKS
    • Links
    • Genealogical Links
    • Websites that placed links to our website

***

 

Jewish Businesses in 1924

În această pagină este publicată lista numelor proprietarilor de diferite afaceri şi meseriaşi evrei din Gura Humorului şi împrejurimi (judeţul Gura Humorului, zona Solca, judeţul Câmpulung zona Stulpicani şi nord-estul Câmpulungului), după cum apare în Anuarul "Socec" al României-mari din 1924.
Lista este publicată după alfabetul românesc.
In dreptul numelor proprietarilor care nu aparţin de Gura Humorului este menţionat in paranteze numele locului respectiv.

 

el11.jpg

 Vite - comercianţi  

HÖLZER Israel (Berchisesti) – HÖLZER Sloim (Mazanaiesti) – KOSTINER Otto – SCHÄCHER Solomon – SCHERZER Israel – SCHMELZER D Berl (Stupca) – SCHWEIZER Max – STEIGER Kiva

 
 
  • Ape gazoase (Soda)

WOLFER Selig

  • Băcani (Grocery store)

00005q.gif

ABASCH Abraham (Dea) - ADELSBERG Chane (Frasini) – ALTKOPF Hersch – ALTSCHÜLER Mordko Riven – APTER Iacob – AXELERAD Michel – BACAL Haim (Arbora) – BAIER Moses (Vatra Moldovitei) – BEER Berta – BEREMAN Aizic (Corlata) – BEZNER Erna – BINNER Ella (Bucsoaia) – BLASENSTEIN Moses – BLUMENFELD Ietti – BRAUN David – COHN Volf (Baiasesti) – COLTUNIAC Avrahm (Solca) – DACHNER Elias – DOLINER Ruchel (Frasini) – DONENFELD Nucham (Solca) – DRIZDEK Simon (Poiana Micului) – EIFERMANN Kalman – EISENTHAL Leib (Stulpicani) – EISENTHAL Berl (Arbora) - FEIBISCH Tan – FISCHLER Joil – FIUL Efroim (Negrileasa) – FREITAG Amalia – FRENCHEL Hers (Partestii de Sus) – FRIEDMANN Strul Haim (Bucsoaia) – FUHRER Uscher – GENSER Hersch (Frasini) – GINGOLD Haim Sulem (Lucacesti) – GRAF Aron (Frumosul) – GRECU Ifrim (Arbora) – GRÜNBERG Isac (Ilisesti) – GUTHERZ Baruch (Frasini) – HABER Debora (Dragoesti) – HÄNDLER Haim (Valea Seaca) – HART Chaim – HASENFRATZ Iuda – HASS Iacob(Arbora) – HEINISCH Uscher – HELD Ghidale (Stulpicani) – HELLER Sara (Argel) – HOFFER Smil Srul – HOFFMANN Fani – HUTTMAN Chane – IUKELSON Michel – IURAN Ettel – JURAN Josef – JURGRAU Chane – KAHAN Wilhelm – KARPEL Hersch – KELNER Israel Abraham – KERKER Moses (Frasini) – KLEIN Iacob – KLEIN Solomon (Vroniceni) – KNOBLER Moses – KOPELMAN Rifka – KOSSMANN Leizer (Poiana Micului) – KRUMHOLTZ Uscher (Frumosul) – KUBER Moses – KÜMELMANN Samuel – LAUFMANN Feivel (Frasini) – LECKER Berta – LECKER Feige – LEHRER Feivel (Frumosul) – LEIB Hermann (Frasini) – LETTICH Güttel – LOCKER Perl (Vatra Moldovitei) – LOCKER David (Vatra Moldovitei) – LÖWIN Iacob – LÖWIN Israel – MARCOVICI Hana (Frumosul) – MEHLER Isak – MERBAUM Smil (Argel) – MERLING M (Dragoesti) – MOSBERG Abraham – MOSER Beniamin (Arbora) – MÜCK Carol (Poiana Micului) – MÜNSTER Mendel (Partestii de Sus) – MÜNZ Mina (Vatra Moldovitei) – NADEL Wolf Hersch (Dea) – NEIDERHOFFER Haim (Iaslovat) - NEIDERHOFFER Ida (Iaslovat) - NEIDERHOFFER Marcus (Iaslovat) – PÄCHT Samuel (Frasini) – PERLMUTER Sapsel (Dragoesti) – PESSAT Israel (Vatra Moldovitei) – PISTINER Hersch (Frasini) – PREMINGER Osias Marcu – PREMINGER Solomon Marcus – RACHMUTH Abraham (Lucacesti) – RACHMUTH Moses (Mazanaiesti) – RAICHER Avram (Baiasesti) – RAICHER Haim (Baiasesti) – RAND Sulem (Arbora) – RAUCHBACH Regina – REICHMAN Sime (Stulpicani) – REIF Moses – ROLL Laura (Vatra Moldovitei) – ROLL Sima (Frumosul) – ROSENBACH Falik – ROSENBERG Simon (Valea Seaca) – ROSENBLATT Gedale (Valea Seaca) – ROSENMAN Meschulim (Stupca) – ROZENSTREICH Haim (Partestii de Jos)
- ROZENSTREICH Leib (Partestii de Jos) – RUBIN Berta – RUFF Schindel (Frasini) – SAFIR Moses (Capu Codrului) – SALNER Rosa (Stulpicani) – SATTINGER Haim (Slonetul Nou) – SCERL Haim (Vatra Moldovitei) – SCHACHER Manoli – SCHÄCHTER David (Ilisesti) – SCHAPIRA Chaie – SCHÄRF Wolf (Stupca) – SCHENERMANN Israel – SCHENERMANN Mendel – SCHERZER Herman (Vatra Moldovitei) – SCHERZER Herzel – SCHLEIER Schaie – SCHMELZER Ester – SCHMELZER Teodores (Dragoesti) – SCHNITZER Berta – SCHÖNER Mechel Moses – SCHWARTZ Ettel – SINGER Samuel – SISSMAN Sara (Partestii de Jos) – SPORN Foivel (Frumosul) – STERN Sara – STIEBER Solomon – SUCHAR Iosif (Ilisesti) – TABAC Elias (Ilisesti) – THAN Meschulem Israel – VINCLER Baruch (Mazanaiesti) – WAGNER Pincas (Stulpicani) – WAGNER Taube (Stulpicani) – WARTER Zlate (Stulpicani) – WEICHSELBLAT Iosel (Berchisesti) – WEISSBROTT Haim (Vatra Moldovitei) – WENKERT Abram (Vatra Moldovitei) – WOLF Mali – WOLKOWITZ Berl (Frumosul) – WOLKOWITZ Hersch (Frumosul) – WUCHER Moses – ZELERMAIER Bruche Haia (Poiana Micului) – ZOREF Harbert

  • Bai

DACHNER Elias

  • Bărbieri

KLEINBERGER Ichil Beer – SCHNEIDER Munesch – WECHSLER Chaim Mordko – WININGER Iosif (Solca)

  • Bauturi Spirtoase

RACHMUTH Chaim Karl – SCHARFSTEIN David – SIMCHE Solomon – WIZNITZER Iosef

  • Birturi

00909q.gif

ALPER Aron (Vama) – DRUCKMAN Sabina (Vama) – EDINGHER Leon (Cajvana) – GROPPER Moses (Berchisesti) – KISSMANN Simon (Capu Campului) – STORFER Ghedale (Cajvana) – TABAK Nathan (Bucsoaia) – WEININGER Ch… (Vama) – WÜCHER Blima (Cajvana)

  • Blănari

LETTICH Osias – SCHACHER Manoli – SCHAIER Hersch

  • Brutari

HELMER Chaim – KREISEL Schloim Iona – KRONENFELD Leib – MAIDANEK Sara – MÜCK Rudolf – MÜNZ Mina (Vatra Moldovitei) – SCHENERMANN Israel – SCHERZER Herman (Vatra Moldovitei)

  • Cafenele

KAHAN Emil – SCHERZER Leon

  • Cărămizi (fabric)

SCHMIDT Iosif (Solca)

  • Cârciumari

ALTMANN Iancu (Solca) - ALTMANN Israel (Solca) – APTER Lea – BIEGER Moses Leib – BIENER Efroim (Slatioara) – BRECHER Mordko (Manastirea Humorului) – COHN Otto (Mazanaiesti) – CVECER Leiser (Arbora) – FEUER Copel (Poieni) – FISCHLER Ioil – FIUL Efroim (Negrileasa) – FLEISCHER Moses (Berchisesti) – FLEISCHER Marcu (Corlata) – FRÄNKEL Abraham – GRABSTEIN Natan (Partestii de Sus) – GRÜNFELD Isidor (Arbora) – HELLER David (Capu Codrului) – HELLMANN Fani – HENIG Rosa (Poieni) – HERLING David (Solca) – KAHAN Emil – KAHAN Iosef – KLINGHOFER Moses – KÜMELMANN Iacob – LEHRER David (Gemeni) – LEHRER Lipa (Gemeni) – LEISER Iankel (Partestii de Sus) – MARGULIUS Moses (Clit) – NEIDERHOFFER Marcus (Iaslovat) – RACHMUTH Chaim Karl – RACHMUTH Mendel – RAMLER Reine (Negrileasa) – RICHER Aizic (Arbora) – ROSENBAUM Ietti Freida – ROSENMAN Meschulim (Stupca) – ROSNER Samoil (Solca) – ROZENSTREICH Haim (Partestii de Jos) – SARFSTEIN Simon (Solca) – SCHARF Chaie – SCHENERMANN Israel – SCHMELZER Teodores (Dragoesti) – SCHMELZER D Berl (Stupca) – SCHMELZER Gittel (Stupca) – SCHMIDT Pincu (Solca) – TENENHAUS Marcus (Partestii de Sus) – TENNENHAUS Schulem – TENNENHAUS Osias (Baiasesti) – VOGHEL Golde (Baiasesti) – ZELERMAIER Bruche Haia (Poiana Micului) – ZINN Schaie (Capu Codrului) – ZVECER Haim (Arbora)

  • Casse de schimb

KNOBLER Moses

  • Ceasornicari

BERNFELD Adolf (Rusii Moldovitei) – HEIER Israel – WEINBACH Schulem – ZEIGER Moses

  • Cereale (comercianţi)

PREMINGER Osias Marcu – FIUL Boruch – HASENFRATZ Iuda – HERSCOVICI Solomon – JURGRAU Israel – KISSMANN Koppel – KOCH Iosef David – KRAFT Isak – KRAFT Schapse – LÖBEL Beniamin – LÖWIN Solomon – PISEM Mayer – PREMINGER Solomon Marcus – RUBIN Haskel – RUBIN Simche – SCHÄFFER Otto – SCHIEBER Esra – SCHIEBER Mendel – SCHNEIDER Gerschon – SCHNEIDER Isidor – TENNENHAUS Hersch – WALTER Moses – WORACZEK Maier

  • Cereale (an gros)

METH Abraham – RUBIN Iossel – TENNENHAUS Moses Kopel

  • Cismari

BERGMAN Strul (Solca) – BITTMAN Anton – BREGER Moses Leib – FUHRMANN Efroim (Rusii Moldovitei) – HOFFMAN Carol (Frumosul) – MANES Isak Iossel – POLAK Schloim (Frasini) – ROSENBAUM Strul – ROSENBLATT Iossel Isak – SINGER Srul – WALLER Iosef

  • Cofetării

APTER Marie

  • Comercianţi

ASCHENASY Iossel (Vama) – ASCHENASY Hinde (Vama) – BURG Iossel (Vama) – FELDSTEIN David (Vama) – FELDSTEIN Iosef (Vama) – KISSMANN Reeli (Capu Campului) – LANZET Leizer (Capu Campului) – SCHÄFFER Wolf (Vama) – SCHLÄGEL Antschel (Vama) – SCHLÄGEL Ch…(Vama)

  • Croitori (Tailor)

FISCHEL Koppel (Rusii Moldovitei) – IANZ David (Ilisesti) – OCLBERT Leib (Ilisesti) – VOGEL Max (Rusii Moldovitei) - Z..GLER Gerschon (Rusii Moldovitei)

  • Croitori bărbăteşti - ateliere (Men tailor)

FUHRER Şmil – GABA Marcus – MANES Isak Iossel – MERLAUB Surker – REINSTEIN Marcus – ROSENBLUM Abraham – ROSENBLUM Elias – STEIGER Leib – WININGER Leib

  • Croitori de dame - ateliere (Women tailor)

DANKNER Iosef Hersch – GOLDAPEL Rifka – HEIER Marie – REINSTEIN Henie – ROSENKRANZ Sima Betti – ROSENKRANZ Pepi – SCHAPIRA Rosa – SCHAPIRA Raschel – TENENHAUS Czerna – WESCHLER Wolf – WININGER Surech

  • Cuicumari

WERNER Abraham (Frumosul)

  • Curelari

BEER Isak – REGENBOGEN Boruch – ROSENBERG Beniamin Iţic – WOLF Mordko

  • Dentişti (Dentist)

WEINBACH Schulem

  • Doctor

HAIMOVICI … (Solca)

  • Droguerii

LOEBEL Alexander

  • Exploatatori de poduri

BOMBIGHER Pinchas (Voronet)

  • Faina (comercianţi)

BURG Ionas – GUTTMANN Feiwel – HEIER Schendel – KATZ Israel – KOSTINER Otto – STEINHORN Anschel

  • Farmacii (Drugstore)

LESSNER Israel (Solca) – LOEBEL Alexander

  • Ferari - ateliere

FAUST Leon David – KREISEL Abraham – WOLFER Berl

  • Ferari - magazine

ELLENBOGEN Elias Wolf – GÄNSER David – GÄNSER Gerschon – KÖWIN Nathan – LEKER Moses – RAUCHBACH Israel – RIEZKER Israel

  • Ferasirar

SANT Seide (Frumosul)

  • Ferastrac - pe apa

SCHAPIRA Chaim – SCHAPIRA Marcus – STEINHORN Anschel

  • Ferastraie- pe apa

HASS Osias Volf (Arbora) - SOMMER Moses

  • Ferestrae cu aburi

ADELSBERG Hermann (Frasini)

  • Ferestrae - pe apa

BEREPRIANU Hersch (Rusii pe Boul) – MAEROVICI Iacob (Rusii Moldovitei) – SCHÄRF Littmann (Rusii Moldovitei) – SCHÄRF Meschulem (Rusii Moldovitei)

  • Fructe - comercianţi  

BERNSTEIN Fischel – SINGER Nathan

  • Galanterii

LINDER David – ROSNER Fani – SCHAPIRA Chaim – SCHERZER Adolf – WERNER Max

  • Geambaşi

ACKERMANN Leon – FRÄNKEL Mendel – KOCH Efraim – WARTER Iosef Moses

  • Încălţăminte

SCHAIER Hersch – SCHIEBER Saul – SCHNARCH Meschulem – STERNLIEB Iakob

  • Lăcătuşi

ABRAHAMOVICZ Michael – FAUST Iacob (Solca) – GOLDENBERG Frantz (Solca)

  • Lemne - comercianţi  (Timber)

BEIDLER Isak – BERKOWITZ Saul – BERL Iosef – ELLENBOGEN David Marcus – HERRER Samuel – KISSMANN Beniamin – KISSMANN Leopold – KLEKNER Adolf – MERDLER Isak – OLIER Schulem – OSTFELD Schmil Noah – SALNER Berman – SCHÄCHTER Herman – SCHÄRF Munesch – WALD Nachman

  • Lemne export (Timber)

KLEKNER Adolf

  • Lemne de constructi - depozite (Timber construction)

BERNSTEIN Hersch – BRAUN Ionas – LÖWIN Moses – SCHÄCHTER Marcus – SOMMER Moses – STEINHORN Anschel – SCHAPIRA Chaim – SCHAPIRA Marcus

  • Lemne de constructi - fabrici  (Timber construction)

SINGER Emanoil (Cacica)

  • Lemne de foc (Charcoals)

BRANTMANN Iosef – BRAUN Ionas – DANKNER Solomon (Frasini) – DOLINER Idl (Frasini) – HOROWITZ Pinkas (Frasini)

  • Librari

SCHERZER Adolf

  • Măcelari

ABRAHAM Schmiel – ADLER Mendel – APTER Mendel – FAUST Efroim (Solca) – FELDHAMMER G (Vama) - FELDHAMMER H (Vama) – GOLDHAGEN Ioel (Vama) - JURAN Abraham –KATZ Peisach – LAUFMAN Berl – LAUFMAN Elias – LAUFMAN Iermic – LEIB Herman (Frasini) – RAICHER Iacob (Baiasesti) –SCHERZER Simon – SCHIEBER Solomon – SCHIFFER Leib (Valea Seaca) – SCHÖNER Mechel Moses – WAITER Iossel Moses (Frasini) – WARTER Israel Leib (Stulpicani) – ZLOCZOWER Israel – ZUCKERMANN Abraham

  • Manufactura

EIDINGER Iacob (Ilisesti) – ELLENBOGEN Fani – SCHMELZER M Haim (Ilisesti)

  • Mărunţişuri

FRÄNKEL Burach – FUCHS Abraham – KATZ Mossel – KRAFT Seide – MOSBERG Aron

  • Morari

FUCHS Iosif (Capu Codrului) – HASS Osias Volf (Arbora)

  • Mori- pe apa

HASENFRATZ Ietty (Rusii Moldovitei) - KISSMAN Klara (Capu Codrului) – KISSMAN Iacob (Capu Codrului) – MOCK Maria (Brasca) – SCHARF Etti (Bucsoaia) – STEINHORN Anschel

  • Notar (Notary)

MONTAG Isac (Ciumarna)

  • Olarii - fabrici  

SCHIEBER Saul

  • Opincari

BRENDER Chaim – GÄNZER Hersch – KATZ Elias – KATZ Leib – LETTICH Osias – WEISSBROD Samuel

  • Oţet - fabricanţi (Vinegar factory)

BUDIK Chaim Mendel

  • Parfumerii

SCHERZER Adolf

  • Piclării

EHRLICH Isac (Ilisesti)

  • Piei crude - comercianţi  

GEBURER Chaim – HASENFRATZ Osias

  • Pielarii - Magazine

LESNER Iacob – PREISS Herman – SCHAIER Hersch – SCHNARCH Meschulem – STERNLIEB Iakob

  • Sticalarii si Porcelanuri - Magazine

LÖWIN Aron – OSTFELD Iacob

  • Stofe - Magazine

ELLENBOGEN Abraham – ELLENBOGEN Elias – GELBER Moses – HUTTMANN Ietti – KNOBLER Iacob Schmil – KRAKAUER Sara – LETTICH Marcus – MÜLLER Efroim – ROSENBAUM Mendel – TAUBER Löwi

  • Tăbăcarii - fabrici

SCHAIER Hersch

  • Tinichigii

BIEDERMAN Nusen (Solca) – DOLENER Aron – FUHRMANN Leon (Rusii Moldovitei) – LASTER Maier – RAUCH Moses – ROSENBERG Solomon Leib – ROSENSTOCK Nathan

  • Vite - comercianţi  

HÖLZER Israel (Berchisesti) – HÖLZER Sloim (Mazanaiesti) – KOSTINER Otto – SCHÄCHER Solomon – SCHERZER Israel – SCHMELZER D Berl (Stupca) – SCHWEIZER Max – STEIGER Kiva

  • Zugravi

ALTMAN Gedali

 

 


Gura Humorului Jewish Community

Webmaster Mail: schachar_eli@hotmail.com

(You may e-mail me with any comments or things related with this website)

Copyright 2004 - 2007 Eli Schachar, all rights reserved.

כל הזכויות שמורות   2007 -  2004, שחר אלי

This genealogical data is provided only for your personal use. No portion of it may be submitted to any other database or publisher without the written consent of the copyright holder.

This page is best view at 1152 x 864

 

account # 00400488

#

"If we go back far enough we're all related"

http://humora.tripod.com