MENU:

***

Gura Humorului Jewish Community

 Gura Humora Jüdisch Gemeinschaft *  Comunitatea evreilor din Gura Humorului


הודעות / מכתבים

 

נאומים שנישאו בטקס ההנצחה למייסד העמותה יורגראו יעקב 

ביום : כ"ז תשרי תשס"ט  26.10.2008

שנערך בבית ציוני אמריקה בתל אביב

------------------------------------------------------------------

 מדבריו מר אלנבוגן ישראל

 חברות וחברים יוצאי גורה הומורה והסביבה,

כבוד ועונג לי להשתתף בכנס זה – וכנראה אני מהמבוגרים שעוד לפני הגירוש לטרנסניסטריה כבר עבדו – הייתה להם תעסוקה ואני בטוח שחלק מהנוכחים זוכרים אותי כמורה בבית הספר היהודי.

היה לי דחף פנימי ורצון רב למרות מספר מגבלות להשתתף בכנס זה ואני שמח להיות פה יחד אתכם.

מסביב לביטוי או הפתגם  "דור הולך ודור בא – והעולם כמנהגו נוהג" אני הבהיר את דבריי :

מה זה דור ? באופן כללי של: 25-30 שנים אבל באבן שושן מצאתי לדור גם הגדרה אחרת וזה בדיוק מתאים למפגשים של יוצאי גורה הומורה. דור זה : קבוצת אנשים החיים בפרק זמן אחד וקשורים לנושא אחד.

לביטוי  "העולם כמנהגו נוהג " אני קושר הגעגועים והשאיפה לפגוש את האנשים שגדלו וחונכו באותה אווירה ובאותה סביבה שהיא העיירה גורה הומורה.

בהתאם להגדרה של דור העמותה בעצמה כבר קבע במכתב ההזמנה לכנס זה שלושה דורות: 

  • דור הוותיקים
  • דור המייסדים
  • דור ההמשך – שאני משלים את השם דור ההמשך הישראלי  

כל דור תרם למפגשים של יוצאי גורה הומורה.

דור הוותיקים  שכלל גם אנשים שעלו לפלסטיין עוד לפני הגירוש לטרנסניסטריה כחלוצים וביניהם היה מנצי אייזק – והוא שאף אחרי שהגיע העלייה הגדולה של ניצולי השואה לארגן מפגש של יוצאי העיירה. הוא גייס למטרה זו מספר חברים גם אני הייתי ביניהם והצליח במאי 1961 באולמי דן תל אביב מפגש של 200 יוצאי גורה הומורה זאת הייתה חגיגה מאד נוסטלגית. הרעיון הזה התחיל להעסיק את דור המייסדים שלקחו לעצמם להמשיך את העבודה שהתחילו הוותיקים.

ביום העצמאות 1977 התקיים ביערות מנשה ביוזמת יפה ברגר ז"ל (לוצ'י אחות של ז'קי ושרגא) מפגש מאד מרגש שהופסק עקב ירידת גשם בפתאומיות ואירוע זה הביא להרגשה שיש לארגן מפגש ממוסד בתוך מבנה.

ז'קי ואוקה יורגראו עם קבוצת חברים וחברות מילדות התחילו לטפל בזה ובשנת 1986 התקיים בבית הבראה של קיבוץ שפיים מפגש דו יומי בסוף שבוע ומאז כמעט כל שנתיים התקיימו מפגשים חלק בבית הבראה    בזיכרון יעקב.

בינתיים הוועדה שאירגנה נרשמה כעמותה וכיושב ראש

נבחר ז'קי יורגראו ז"ל .

המפגש בנובמבר 1992 היה מוקדש להוצאת הספר גורה - הומורה שהעורך שרגא ישורון נמצא בינינו ישר כח.

העמותה המשיכה את פעילותה הן בעזרה לנזקקים ובארגון כנסים שהתקיימו מתקופה לתקופה בתל אביב כמו במוזיאון הארץ, בית החייל, אולם בני ברית ובמלון קראון פלאזה .

לפני שאני מסיים ברצוני לציין דבר שאולי חלק מהמשתתפים לא יודעים העיר: GURA HUMORA קיבלה מטעם מדינת ישראל ב- 28 לנובמבר 2005 דיפלומה והמדליה DREPT INTRE POPOARE  זה אומר "חסידי אומות העולם" עבור משפחה VALERIAN SI MINODORA BELECA

שאין להם יורשים והצילו באפריל 1944 מספר יהודים ממות בטוח.

ועכשיו לסיום:

הכנס האחרון של דור המייסדים בשיתוף פעולה עם דור ההמשך

התקיים ב: 11.3.2007  במוזיאון בית התפוצות בתל אביב במטרה להצבת לוח זיכרון לזכר אנשי הקהילה שניספו בשואה.

אחרי הכנס האחרון הראו 2 דברים :

ז'קי יורגראו נפטר יהיה זכרו ברוך על פעילותו ואישיותו עוד ידובר.

דור ההמשך – הדור הישראלי התחיל את פעילותו ואירגן את הכנס הזה. אני מאחל בשימכם ובשמי ליהודית ללבנת ולשלמה הצלחה בכל אשר יפנו.

 

דברים לזכרו של ז'קי יורגראו 26.10.2008  בבית ציוני אמריקה

מדבריו של שוקי ברודר שנאמרו ע"י יהודית גנץ בעקבות היעדרותו

 

שמי שוקי ברודר ואני נינם של המלמד ישראל משה ורוזל פדר מגורה הומורה אשר נספו טרנסניסטריה. עד שהכרתי את ז'קי לא ידעתי דבר על גורלם של הסבא והסבתא רבא שלי, ולמעשה לא הכרתי וידעתי דבר על גורה הומורה.

את ז'קי נפלה בחלקי הזכות להכיר אך לפני מספר שנים מועט (כ-4) ודי באקראי, אז הגיע לידי מסמך שמילא סבי כאשר ברח ב-1938 מגרמניה עם סבתי ואמי שהייתה אז תינוקת בת שנתיים, חצה את הגבול לשוויץ וקיבלו אשרת כניסה לבוליביה – לא היו להם הרבה ברירות.

במסמך מצוינים שמותיהם של הוריו , הסבא והסבתא רבא שלי , ומקום מגוריהם – גורה הומורה . לקח לי כמה ימים להיזכר שכבר שמעתי את השפם הזה  בעבר מאחיו של סבי – שמחה פדר ז"ל והתחלתי לחפש באינטרנט. גיליתי שבאמת יש מקום עם שם כזה ולא רק זאת יש גם עמותה של יוצאי היישוב שבראשה עומד אדם בשם ז'קי יורגראו. התקשרתי למספר הטלפון וענה לי אדם חביב ואדיב בצורה בלתי רגילה שמייד התחיל לשפוך עלי אינפורמציה חשובה. זו הייתה לי שיחה ראשונה עם ז'קי המנוח.

ז'קי מיד קישר אותי לשורה של אנשים שהכירו את הסבא רבא שלי הרמתי טלפונים ונפגשתי עם האדונים אלנבוגן, יורן ואפטר  והפגישות עמם והמידע שמסרו לי ריגש אותי עד דמעות.

בעקבות מפגשים אלו גיליתי מידע על שורשי משפחתי ונחשפתי לטרגדיה העצומה שעברו הם כמו כל הקהילה והעם היהודי. אין לי מספיק מילים על מנת לתאר את הכאב וההתרגשות העצומה שאחזה בי בעקבות המידע ובעקבות האפשרות לשחזר את שורשי משפחתי ולהעביר מידע זה לאלו ממשפחתי הנמצאים בחו"ל. בעיני היכולת הזו לשחזר ולשמר את הקשר בין החוליות בשרשרת הדורות היא בעלת חשיבות עצומה לזהות העצמית – האישית, המשפחתית, הלאומית והיהודית !!  עלינו לזכור תמיד ואני מתייחס פה בעיקר לדורות הצעירים יותר, כי לכם זה ככל הנראה מובן שזכינו בימי חיינו להגשים את חלומם של אבות אבותינו.

כל זה לא היה מתאפשר ללא אישיותו המיוחדת ופועלו של ז'קי. אני יכול לאמר שזכיתי בזכות גדולה להכיר את ז'קי עם החיוך התמידי. תמיד ניכר היה שעבודת הקודש של שימור המורשת של גורה הומורה בערה בעצמותיו ולמרות האש הפנימית התנהל תמיד בצורה שקטה, סולידית, מחושבת ומכובדת. אין ספק, כי בזכות אישיותו המיוחדת הוא רתם אותי, (שכפי שאמרתי עד לאחרונה לא ידעתי כלל שיש לי קשר לגורה הומורה או לבוקובינה), להשתתף בארגון עצרת הזיכרון המיוחדת בבית התפוצות.

כאמור יכולתי תמיד להרגיש עד כמה עניין השימור וההמשך בוער בו, ומראה פניו אשר היה בהן חיוך קל מאוד, חיוך של ניצחון על כוחות הרשע הארורים שקמו בניסיון לכלות את עמנו, ביחד עם דמעות כאב שראיתי בזויות עיניו בעת שגזר את הסרט מעל שלט הזיכרון לקהילה בבית התפוצות, נותרו ויותרו בזיכרוני.

תודה ויהי זכרך ז'קי ברוך.

 

דבריה של עדי רם – בת אחותו של ז'קי

 

ז'קי דודי היקר והאהוב

 

זיכרון ראשון שלי  ממך בהיותי בת שלוש בערך

ג'קי זה הדוד שמביא לי תמיד שוקולד

כך אני זוכרת אותך בגוונים חומים וטעם מתוק

 

זיכרון שני שלי ממך בהיותי בת שבע-שמונה בערך

ג'קי זה הדוד שמביא תמיד לביתנו סלים עמוסי כל טוב

כך אני זוכרת אותך בשלל ריחות,טעמים וצבעים

 

נמצא שם בטעם העגבנייה העסיסית

והתפוחים הירוקים מרמת הגולן

נמצא שם במטבחה של אמא

תמיד קשוב , מעניק ומסייע

 

זיכרון שלישי שלי ממך מהשנים הרחוקות ההן

במטבח של אמא בה תיבלה היא תבשיליה

בעלילות גבורתך מהימים ההם

בגורה הומורה העיירה

 

עת שובב גדול ורב מעללים היית

שובה כל לב ועין

אח גדול ונערץ

ג'קי השובב

 

זיכרון רביעי שלי ממך מימים עברו

אותם שזרה אמי בסיפוריה פירורים פירורים

על דודי ג'קי הגיבור בימים הקשים ההם של השואה

איש משפחה מסור ונאמן

 

זיכרון חמישי שלי ממך

מחבר אליו יחד את כל הזיכרונות

לאגודה אחת

ג'קי דודי היקר

אוהב,דואג,נאמן

ולפני הכל

ומעל לכל

טוב לב

 

יהי זכרך ברוך!

 

באהבה

עדי (אידה) בת יפה אחותך.

 

דבריה של מרים (מיה) וינפלד לבית האס

 

בע'ה                                         חיפה   כ"ז בתשרי תשס"ט  26.10.2008

  

ערב טוב !

 

ההיכרות רבת השנים בין משפחתי  - משפ' האס לבין משפ' יורגראו קשורה לתחנות לא מעטות בחיי שתי המשפחות.

  1. מוגילב – טרנסניסטריה.
  2. גורה - הומורה  עם שובנו לשם ולימודים בביה"ס אשר הוקם ע"י הקהילה היהודית.
  3. אניית פן – יורק בדרכנו לארץ ישראל
  4. מקווה ישראל ומגורים ולימודים משותפים עם לוצ'י ז"ל.

את יעקב – ז'קי הכרתי כבכור  המשפחה וגם כבעלה של אוקה.

קשרים אמיתיים התפתחו על ידי היוזמה של משפחת יורגראו לערוך מפגש בין יוצאי העיירה.

ההמשך ידוע – ודובר על כך רבות, ברצוני לדבר על האיש יעקב הבכור

כידוע – בתורה חוייב הבכור ליטול על עצמו לתפקד כסגן של אבי המשפחה, יעקב בתור היותו בכור נהג בהתאם לכתוב בתורה ואף יותר מזה.

הוא מימש את התכונה המולדת והעביר אותה למשפחה הגדולה והם יוצאי גורה הומורה . הוא יזם והגה רעיונות יצירתיים, הוא הצטיין בכושר המנהיגות שלו ועוד.

הפעילות האינטנסיבית שלו הייתה חלק חשוב בחיי המשפחה שרגא , אוקה והבנים הנהדרים. הוא השכיל לשתף אנשים רבים וטובים כי המסר שלו היה לזכור, להזכיר ולשמור על קשר. הוא נטל על עצמו אחריות ללא גבול והכל למען החיבור בין העבר, ההווה והעתיד.

 

יהי רצון שנמשיך להיפגש בטוב – את ז'קי אי אפשר לשכח !

 

 

דבריו  של  שרגא ישורון – אחיו הצעיר של ז'קי

 

לפני זמן מה ביקרתי במוזיאון של אומן יהודי – אוסטרי ידוע ובין תמונותיו המרשימות הופיעו גם 4 שורות כתובות.

 

השוכח את העבר -  לא יהיה לו עתיד

                             העוקר את השורשים - לא יצמח

 

וכמו מבין הערפילים הופיעו בפניי שני אנשים מאוד משמעותיים בחיי. כתב היד הזכיר לי את גיסי הצייר צבי ברגר ז"ל שגם הוא היה משלב בחלק מציוריו מסרים כתובים. מאחורי המסר ניבט בי אחי ז'קי ז"ל וכאילו אמר לי : "קח את המסר הכתוב במילים אלה ותעביר אותו הלאה לכל אנשי שלומנו וצאצאיהם  שימשיכו ויגברו אתפעולות ההנצחה של קהילתנו".

אחי ז"ל נולד בסוף שנת 1927 ואני נולדתי בסוף 1936

9 שנים הפרידו בינינו – הפרש שהיה משמעותי מאד .

בתקופת השואה בגיטו מוגיילב ז'קי עבד בכל עבודה אפשרית וגם סיכן את חייו לא פעם כדי להקל ולו במקצת את תנאי חיינו. לאחר השואה הוא עלה לא"י בהעפלה, אני והוריי עלינו ארצה רק ב- 1950 , כל אחד מאיתנו היה טרוד במאבק ההיקלטות וההתקדמות בחיים הלא פשוטים במדינת ישראל הצעירה.

קשר משמעותי נוצר בינינו כאשר ז'קי ואוקה עם עוד מספר חברים הקימו את העמותה ליוצאי גורה הומורה . ז'קי ביקש ממני לאסוף חומר לספר על העיירה גורה – הומורה. אני קיבלתי את המשימה ולא רק כהיענות לבקשתו אלא שבשבילי זה היה אתגר בלתי רגיל .

אני חושב שבפעולתנו זאת שהשתתפו בה גם צבי וגנר ז"ל ושלמה אפטר שייבדל לחיים טובים תרמנו תרומה ערכית חשובה להנצחת הזיכרון ההיסטורי של קהילתנו.

 עכשיו אני רוצה לבקש מכם: אנא !

אל תפסיקו את פעולות ההנצחה ! האפשרויות רבות וקצר המצע מהמשתרע אנא ! הימצאו בקשר עם חברנו הצעירים ממשיכי דרכנו. וכמו שנאמר  בתורה: "ואנחנו בזקנינו ובצעירנו נלך".

 

 

 

8-6-2008

דברים בלווייתו של ז'קי יורגראו ז"ל
יו"ר העמותה של יוצאי גורה-הומורה

 

חברי וידידי ז'קי                                                                                 
היום ערב חג לא מספידים – לכן אני פונה אליך במספר מילים בשם ידידך ומוקירך הגדול מה:
Steitale  גורה הומורה שאתה הקמת את הארגון יוצאי גורה הומורה שבאו במספר גדול ללוות אותך בדרכך האחרונה ולחלוק לך הכבוד הראוי .
כיושב ראש העמותה יוצאי גורה הומורה כמעט 30 שנה ארגנת את המפגשים  החל משפיים, זיכרון יעקב וכך הלאה, המפגשים שהיו אירוע חברתי שנשאר בזכרונם של כולם.
דאגת לקשר עם שלטונות העירייה גורה הומורה ובעזרתם הצלחת לשפר את תנאי הגישה לבית העלמין החדש, ביצירת מספור המצבות ובעזרת אינדקס מסרת מיידע חשוב לכל מי שפנה אליך.
הקמת עוד לוח זכרון לזכר נספי גורה הומורה ודאגת לשפר תנאי החיים של החברים שמצבם הכלכלי דרש זה.
עבור כל הפעולות האלה שרק מספר ציינתי כולם העריצו אותך וראו בך איש עבודה חרוץ, בעל יוזמה, אציל נפש, רוח נדיבה, ישר דרך ונעים הליכות ואנו כולם שולחים לאוקה ולכל המשפחה את תנחומינו.

ולך ז'קי אומרים זכרך לא ימוש מליבנו
אישיותך האצילה תלווה דרכנו
תהיה נשמתך צרורה בצרור החיים 
אמן

 

אלנבוגן.

8-6-2008

דברים בלווייתו של ז'קי יורגראו ז"ל
יו"ר העמותה של יוצאי גורה-הומורה

 

אט-אט הם הולכים מאיתנו, אט-אט מתדלדלות השורות – עוד חוליה ניתקה מהשרשרת, עוד אחד מחברינו הלך לעולמו – ז'קי יורגראו ז"ל.

בצער רב ובכאב עמוק באנו להיפרד מחברינו היקר באדם ז'קי יורגראו ז"ל, שהארורה במחלות קטעה את חייו והכריעה אותו בטרם עת. מזה חודשים רבים חרדנו לגורלו כיוון שידענו כי המחלה הממאירה המקננת בגופו מאיימת על חייו, וגם כשידענו שהסוף קרוב וכי ימיו של ז'קי קצובים קיווינו עדיין לנס. ז'קי הלך מאיתנו וקשה לנו מאוד לעכל את מותו. מסע הייסורים שעבר לפני מותו עושה את הפרידה מז'קי קשה אפילו עוד יותר. האיש שלא היה רגיל למחלות וכאבים נשא את עול מחלתו ואת ייסורי הטיפול באצילות ובאופן מעורר הערצה. הוא הפגין איפוק גם ברגעי הייאוש הגדולים ביותר ונלחם על כל דקת חיים. רק בימים האחרונים שלפני מותו הבחנתי אצלו בנקודת שבירה, כשהוא כבר התעייף מן המאבק. אינני יודע מה ההסבר הרפואי המדויק ליכולתו של ז'קי למשוך עוד שבועות וימים לאחר התגברות עצמתה של המחלה, בכאב שהציק לו ללא הפוגה. למרות הכאבים שהפכו קשים מנשוא הצליח ז'קי לחוות כל רגע עד הסוף ולשמור על התקשורת עם בני המשפחה. אני סבור כי על מנת לעצור לב כל כך טוב כמו זה של ז'קי נזקק אלוהים להחלטה מיוחדת. 

במשך כל תקופת מחלתו עשו הרעיה אוקה, הבנים מיכאל וישראל, הכלות חנה וסמדר, האח בורשי, הגיס נתן ויתר בני המשפחה כל שיכלו על מנת לעזור לז'קי, לסייע לו בכל בקשותיו וצרכיו, ולהמתיק את סבלו. אני סמוך ובטוח כי הוא הלך לעולמו בלב שלם ובידיעה ברורה שאהוביו לא נטשוהו ברגעים הקשים, טיפלו בו במסירות ועשו מעל ומעבר על מנת להיטיב עימו גם ברגעים הקשים ביותר. אתם, בני המשפחה, עמדתם בנטל בכבוד לאורך כל תקופת המחלה וטיפלתם בז'קי במסירות אין-קץ, ללא הפוגה, ללא ליאות, יום ולילה. על כך אני מברך אתכם בשמי ובשם כל החברים בברכה היהודית המסורתית – יישר כוח! 

כחבר ורע לז'קי אנסה להעלות בקצרה מספר פרטים על מסכת חייו וקווים לאישיותו ולדמותו. 

ז'קי נולד בעיירה  גורה-הומורה הנמצאת בדרום בוקובינה אשר ברומניה. הוא גדל והתחנך בבית יהודי שורשי, והתבגר בצל השואה, כשקולות צורמניים של שנאת יהודים מבשרים כבר בשנות נעוריו על תקופת מיצר ומצוקה ליהודים. ב-1941 גורש ז'קי יחד עם כל כל בני משפחתו ובני קהילת גורה-הומורה לארץ הגזירה טרנסניסטריה. שם, בתופת הנוראה, התייתם ז'קי מאימו וידע את כל המצוקות שהיו מנת חלקם של המגורשים. ב-1943 במסגרת החזרת ילדים מבתי היתומים בטרנסניסטריה הוחזר ז'קי לרומניה ולבסוף התאחדה המשפחה בגורה-הומורה.

ז'קי החל את מעורבותו הציונית האינטנסיבית בקן של תנועת הנוער "הנוער הציוני" בגורה-הומורה, נשלח למספר הכשרות לפני עלייתו לארץ ושם אף הכיר את חברתו לחיים אוקה. ב-1946 עלה ז'קי ארצה באונייה המפורסמת "כנסת ישראל", שהצליחה להגיע ממש עד נמל חיפה. לאחר קרב קצר עם החיילים הבריטיים הועברו כל העולים לאניות הצי המלכותי שעשו דרכן למחנות בקפריסין. ב-1947 התחתנו ז'קי ואוקה בקפריסין ובאותה שנה עלו ארצה והצטרפו לקיבוץ של "הנוער הציוני" "מבטחים" שבנגב. ז'קי התגייס לצה"ל ונטל חלק במלחמת העצמאות במסגרת שירותו בחטיבת גולני. ב-1949 הזוג ז'קי ואוקה יורגראו עזבו את הקיבוץ. בתחילה גרו בתל חנן (חוואסה) הסמוכה לחיפה, ולאחר מכן קבעו את מושבם בקריית מוצקין. לזוג נולדו שני בנים – מיכאל וישראל. ז'קי החל לעבוד בטכניון בחיפה ובחריצותו התקדם, הצליח בעבודה, התבסס כלכלית ועם הגיעו לגיל פנסיה פרש לגימלאות. במהלך השנים היה ידוע ביתם של הזוג יורגראו כבית חם ומכניס אורחים ותמיד שררו בו סבר פנים יפות. כל מי שאי פעם התארח בצל קורת בני הזוג יורגראו נהנה מהמאכלים והכיבודים למיניהם, מהאווירה הטובה ומן המסיבות המוצלחות. בני הזוג היו תמיד מוקפים בהרבה חברים והצטיינו בשמירת הקשרים לאורך זמן. מבין תחביביו אהב ז'קי לשיר, לטייל ולבלות עם החברים. ז'קי אהב במיוחד לטייל בטבע בארץ ובחו"ל, ומעולם לא היסס לייעץ בדבר מסלולים מומלצים ומפות עדכניות לטיול בחוץ לארץ במקומות שהכיר. בכל החופשות אליהן יצאתי בארץ ביליתי יחד עם הזוג יורגראו ואף יצאנו לחופשה משותפת בגרמניה.

ז'קי היה קשור בעבותות אהבה לעיירת הולדתו גורה-הומורה. התייחסותו הנוסטלגית לעיירה וגעגועיו לעולם ילדותו הקסום היו נוגעים ללב. ז'קי תרגם רגשות אלו לפעילות ציבורית ענפה. הוא היה מבין מקימי "עמותת קהילת גורה-הומורה בישראל" ונבחר כיושב הראש המיתולוגי שלה. ז'קי היה מעורה בחיי העמותה ובחיי בני הקהילה בכל ליבו והיה הכוח המניע והרוח החיה, שדחף לארגון המפגשים של בני הקהילה ולהנצחת הקהילה בבית התפוצות. ז'קי גם היה מיוזמי הוצאתו לאור של ספר הזיכרון ומיוזמי שיקומו של בית העלמין בעיירה. בנוסף לכך פעל ז'קי רבות למען גילוי מציבות של נספים, שמקום קבורתם לא היה ידוע לבני משפחותיהם לפני כן, בבית העלמין של גיטו מוגילב שבטרנסניסטריה. על כך חבים לו הרבה אנשים תודה גדולה. ז'קי אף כיהן כחבר הנהלת הארגון העולמי של יהודי בוקובינה, שם ייצג בכבוד רב את כל בני גורה-הומורה. 

ז'קי ראה את הנולד ודאג לשלב את דור ההמשך במסגרת הפעילויות של עמותת גורה-הומורה. הוא הצליח כך לטפח רגש שייכות וקהילתיות גם בקרב אלו שנולדו בארץ להורים בני גורה-הומורה. הוא היה איש ארגון טוב ובעל כישרונות רבים. באופיו היה ישר כסרגל ודרש מחבריו לעבודה בעמותה את אותה הקפדנות, המסירות והנאמנות שהיו טבועות עמוק כל כך באישיותו. כבעל רגש סוציאלי תמיד היה מוכן לעזור לזולת, ובייחוד לנזקקים מקרב אוכלוסיית המזדקנים והנזקקים בני קהילת גורה הומורה בישראל. 

קשה לנו להשלים עם הרעיון שאישיות כה דינאמית ורבת חן נעקרה מתוכנו. ז'קי היה אדם וחבר יקר, בעל לב חם ונפש עדינה, איש נעים הליכות, צנוע, מוסרי והגון, שעשה את המוטל עליו במסירות ובקול דממה דקה, מבלי לעטור לעצמו עלי דפנה. הערצנו את ז'קי ואת אוקה על הזוגיות המופלאה שלהם ותמיד הוקרנו את עובדת היותו בעל אוהב ומסור. ז'קי היה גם אבא חם וסבא תומך ומסור עד בלי גבול לבניו, כלותיו ונכדיו. הוא היה אח מסור ואוהב וגיס למופת ולכן היה אהוב מאוד וקשור מאוד למשפחתו המורחבת. ז'קי היה חבר נפלא, שהקרין הרבה חום ואנושיות וידע ליצור יחסי קירבה ולשמור עליהם לאורך שנים. הלב מסרב להאמין כי מסכת חיים מופלאה זו נחתמה והייתה לעבר. 

אני נושא דברים אלו בשמי ובשם כל חברינו, כמו גם בשם "הארגון העולמי של יהודי בוקובינה" ובשם "ארגון יוצאי קימפולונג והסביבה", מתוך רגש עמוק כלפי ז'קי ובעקבות היכרות ארוכת שנים וידידות אמת. יודע אני , אוקה היקרה, כי עם הסתלקותו של ז'קי אבד לך בעל יקר ונאמן שאהב אותך והעריץ אותך. עם זאת, יש לך בנים, כלות ונכדים ומשפחה מורחבת לתפארת, שיהיו לך לנחמה ולמקור שמחה. אנו החברים תמיד נישאר לצידך. 

 

  יהי זכרו ברוך

                                                                                             

   יוסף (יולקו) קליין.  

 

8-6-2008

דברים בלווייתו של ז'קי יורגראו ז"ל
 יו"ר העמותה של יוצאי גורה-הומורה

 

זק'י  ורחל – החברים  הכי  טובים   שלנו.

קשה לתאר שאחד מהזוג השלם הזה – איננו.

משפחה  מיותמת. 

ז'קי – הנער, היתום  מאם מטרנסניסטריה , שנאלץ להסתכן כדי להביא קצת אוכל הביתה למשפחה, הגיע לגבורות ביחד עם אישתו רחל, אהוב ע"י כל המשפחה בניו, כלותיו ונכדיו היקרים לו מאד וכמו כן ע"י חבריו ומכריו.

לזכותו ירשמו פעולות רבות וברוכות, כחייל, כחבר קיבוץ , בעבודה רבת שנים במעבדה לחקר הבנייה בטכניון, כפעיל ללא לאות בראש עמותה להנצחת שמם וזכרם של הנפגעים בגיהינום הנאצי של יהודי "גורה הומורולוי"  בפרט ושל בוקובינה בכלל. 

איש מלא עניין ועשייה, מפתח את חושיו ליופי, בסידורי פרחים נהדרים, בציורים על כדים וכלים מחרס ולשירה בערבי שירה במשך שנים. יודע ללכד חבורות שבמשך עשרות שנים נפגשים בכל הזדמנות, מטיילים בארץ ובחו"ל, יודע להנות מכל דבר וזאת בשותפות ובאהבה עם רחל  (אוקה) תמיד.

אבא וסבא טוב מתוך יחס של ברכה ונתינה וגם מקבל כגמולו.   

הנה  באה המחלה הרעה והמשפחה סביבו, מחזקת את רחל לשאת את הנורא.

זו משפחה למופת טובה ומאוחדת. 

יהיה זכרך ברוך ז'קי ותנוח בשלום

 

יהודית ואריה ירון
 

19-5-2008 

לרחל וז'אקי היקרים עם פרישתכם מהתנדבותכם בהובלת עמותת יוצאי גורה הומורה

 אנחנו עומדים חסרי מילים להודות לכם על כל המאמצים שהשקעתם בכדי שהשלהבת  מעיירתנו גורה הומורה לא תדעך. 

אנשים יקרים, עשיתם עבודה נפלאה שהחזיקה את כולנו יחד, שהעבודה היום ימית שלכם נתנה גם לנו את הכוח להמשיך את שהתחלתם,  הראתם לנו דוגמא שאהבה לעיירה שבה נולדנו אינה מתדלדלת לאורך השנים, והרצון להנציח את המקום שלנו ושל משפחתנו בוערת בעצמותיכם. 

אתם דור של נפילים, דור שעבר שואה קשה כל כך והצליח לצאת בבריאות הנפש ובראש גאה ולהמשיך בחיי יום יום כאילו דבר לא קרה, אבל הנשמה זוכרת וכואבת והתמונות חוזרות ונשנות. 

אתם וחברים אחדים איתכם הייתם לנו ללפיד והלכנו בעקבותיכם כי ידענו שזו הדרך היחידה לשמור על אותם רגעי זיכרון מגורה הומורה ובו בזמן להטביע חותמת שאין למחוק אותה האומרת היינו שם ורבים לא חזרו מהגיהינום. להם, ללא קול הבטחנו שנמשיך, שלא נשכח,  ונדאג להזכירם היות שהם לא זכו לצאת משם ואנחנו להם לפה. 

אנו מרכינים ראש בכבוד לכם

מאחלים לכם בריאות שלמה

ומודים לכם מקרב לב

לאין ספור השעות שהקדשתם

ליהדות גורה הומורה

ובעיקר לנו דור ההמשך

אנחנו ממשיכי דרככם ומתכננים מפגש בחודש אוקטובר 2008

 בהערכה

מנציגי דור ההמשך

הלן לבנת וינינגר

ן
 

11-3-2007

נאום יו"ר העמותה
נכתב ע"י יעקב יורגראו

 אני שמח מאד לראות את כולכם במפגש חשוב זה.   

פעילותנו נמשכת מאז שנת 1986, בהחלט פרק זמן מכובד. אני מציין זאת בקורת רוח רבה, שכן, אילו לא הלכנו בדרך זו, הדורות הבאים לא היו סולחים לנו.

אני גאה להזכיר מעל דוכן זה את הפעילויות שיזמנו ועשינו עד היום:
קרן לגמילות חסדים  בתרומתו האדיבה של חברנו ישראל פולק המנוח, וכן בחלק מתרומתכם השנתית לעמותה.

 
הוצאת הספר המונוגרפי על עיירתנו, שתורגם לשלוש שפות, ושהביא לחידוש הקשר עם הקהילה בתפוצות.

שיפוץ בית העלמין של גורה הומורה שכלל מספור מצבות, ניקוי ופתיחת דרכי גישה,בעזרתו של ולטר שפירא
עז היה רצוננו להקים אתר הנצחה בבית הכנסת בגורה הומורה אולם זה לא יצא לפועל מסיבות שונות.
לכן בסופו של דבר החלטנו לעשות שלט הנצחה בבית התפוצות, להכין מצגת ולהעשיר את המידע הקיים.     פעולת ההנצחה נעשתה  בעזרתו הנדיבה של מר גו' יורן מארה"ב, ותרומתם של  אנשי הקהילה.

כמו כן הוקם אתר ברשת האינטרנט על העיירה, הגדוש ועשיר בתוכן שנאסף מעת לעת, פרי יוזמתו והקמתו של אלי שחר.
על כך אנחנו מאד מודים לו.

כידוע לכולכם מזה זמן רב פיללנו להתגייסות של בני ובנות דור ההמשך.
ואכן,  קרה הדבר ובני הדור הצעיר נרתמו לפעולה ועל כך אנו גאים ושמחים בהם.  אנו חברי העמותה המבוגרים מאמינים כי תמשיכו ותצליחו בדרככם,ומקווים כי לכם הכח  והרצון להמשיך את מה שבנינו בפעילות העמותה  לקיום המורשת ושמירתה לעד.

 לסיום דברי ברצוני להודות לכל חברי וועד  העמותה שתמיד נענו לבקשתי והתייצבו  לכל קריאה.   כעת אני מודה במיוחד לאחי שרגא, על  המאמץ הרב שהשקיע על עריכת המצגת, ואחרון אחרון חביב   לבני ישראל וכמובן  לאישתי  היקרה. 

 הרבה בריאות ותודה על ההקשבה

 יעקב יורגראו

ן
 


humora.tripod.com is dedicated to assisting people with their family history research in Gura Humorului. Not just to find ancestors , but to put meat on the bones with information  about where they lived, how they lived their lives, information about their occupations, and what influenced their thinking and decision making.

Gura Humorului Jewish Community

Copyright © 2004 - 2009Eli Schachar, all rights reserved.

כל הזכויות שמורות ©  2009 -  2004, שחר אלי

This genealogical data is provided only for your personal use. No portion of it may be submitted to any other database or publisher without the written consent of the copyright holder.

This page is best view at 1152 x 864

eXTReMe Tracker

sch5.sdpkk..

  

account # 00400488

#

"If we go back far enough we're all related"

http://humora.tripod.com